/Files/images/psihologya/post-215185-1312663051.jpgІнформація для батьків майбутніх першокласників

Батькам першокласників потрібно знати:

Зарахування дітей на навчання здійснюється згідно з Наказом Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 № 367 «Про затвердження Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти».

З 1 квітня до 31 травня 2021 року - подання документів для зарахування до 1 класу

Календар зарахування до 1 класу 2021 року
  • До 1 червня 2021 року (включно) ЗАРАХОВУЮТЬСЯ:

- усі діти за територіальним принципом

- рідні(усиновлені) брати та/або сестри дітей, які навчаються у цьому закладі

- діти працівників закладу освіти

- діти, що переводяться з дошкільного підрозділу цього закладу освіти (у разі його наявності)

  • З 5 по 10 червня 2021 року - відбір на вільні місця за жеребкуванням
  • 15 червня - остаточній наказ про зарахування учнів

Обов'язкові до подачі документи

Перелік документів :

1. Свідоцтво про народження( оригінал для затвердження копії).

2. Копія свідоцтва про народження.

3. Паспорт одного з батьків – хто пише заяву (для підтвердження місця проживання)

4. Заява

5. Медичні довідки: (форма – 086 (медичний огляд дитини), форма – 063 (щеплення – копія)

6. Файл А – 4 (для зберігання документів)

7. Фото (3х4) – 4 шт.

Реєстрація Контактная информация - Google Формы

РОЗ'ЯСНЕННЯ ЩОДО ПОРЯДКУ ПРИЙМАННЯ
ДІТЕЙ ДО ПЕРШОГО КЛАСУ
загальноосвітніх навчальних закладів

(Інструктивно-методичний лист МОН України від 14.02.2015 р. № 1/9-71)

Відповідно до статті 18 Закону України “Про за­гальну середню освіту” зарахування дітей до пер­шого класу початкової школи загальноосвітніх на­вчальних закладів державної та комунальної форм власності (у тому числі ліцеїв, гімназій, колегіумів, колежей, що містять у своїй структурі школу І сту­пеня) здійснюється на безконкурсній основі. Відтак, проведення тестувань, вступних випробувань, спів­бесід, інших заходів, що мають на меті встановлення відповідності рівня підготовки дитини до школи, не допускається.

Відповідно до Інструкції про порядок конкурс­ного приймання дітей (учнів, вихованців) до гім­назій, ліцеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів), затвердженої наказом Міністер­ства освіти і науки України від 19.06.2003 р. № 389 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України від 4 липня 2003 р. за № 547/7868, на конкурсній основі (співбесіда) організовується прийом до пер­шого класу виключно у спеціалізованих школах (школах-інтернатах).

Під час проведення співбесіди у спеціалізованих школах (школах-інтернатах) забороняється пере­вірка знань з математики, вмінь з читання і письма та іноземної мови. Співбесіда може мати на меті винятково пересвідчення достатності рівня загаль­ного розвитку дитини, її функціональної готовності до систематичного навчання та здатності до ви­вчення дисциплін відповідно до спеціалізації за­кладу, наприклад, фонематичний слух.

Результати співбесіди оголошуються не пізніше 5 днів після її проведення. Діти зараховуються до на­вчального закладу за наказом директора до початку навчального року.

Прийом дітей до першого класу загальноосвітніх навчальних закладів (у тому числі ліцею, гімназії, ко­легіуму, колежу, що містить у своїй структурі школу І ступеня), які працюють, (планується організація на­вчання) за науково-педагогічними проектами, також відбувається на безконкурсній основі. Можливість успішно навчатись за обраною програмою має за­безпечуватись не селекцією дітей, а створенням від­повідних навчально-виховних умов для всіх дітей, які є учнями даного навчального закладу.

Дітям, які вступають до першого класу школи І—III ступеня, що обслуговує мікрорайон, де мешкає ди­тина, не може бути відмовлено у зарахуванні.

У випадках, коли кількість заяв щодо вступу дитини до першого класу загальноосвітнього навчального

закладу не за місцем проживання перевищує кіль­кість вільних місць, перевага надається тим, чия за­ява була зареєстрована раніше.

Інформація про закріплення (чи відсутність за­кріплення) за певним загальноосвітнім навчальним закладом мікрорайону (певної території обслуго­вування) обов’язково має розміщуватись на сайтах школи та інформаційному стенді для батьків май­бутніх першокласників.

Для прийому до першого класу батьки або особи, які їх замінюють, надають такі документи:

• заява на ім’я директора школи;

• копія свідоцтва про народження дитини;

• медична картка встановленого зразка.

Інших документів для зарахування дитини до 1 -го класу не передбачено. Також не можуть вимагатися відомості про місце роботи, посади батьків або осіб, що їх замінюють та інша інформація, неперед­бачена чинним законодавством.

Згідно зі статтею 12 Закону України “Про охорону дитинства” батьки несуть відповідальність за стан здоров’я дитини, її фізичний розвиток.

Відповідно до статей 12, 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” медичні працівники, які проводять профілактичні щеплення, зобов’язані надавати об’єктивну інформацію осо­бам, яким проводять щеплення, або їх законним представникам про ефективність профілактичних щеплень і можливі післявакцинальні ускладнення. Особам, що не досягли 15-річного віку, профілак­тичні щеплення проводяться за згодою їх об’єктивно інформованих батьків або інших законних представ­ників, які мають право відмовитися від щеплень за відсутності повної об’єктивної інформації про вплив щеплень на стан здоров’я і подальші наслідки. Якщо особа та (або) її законні представники відмов­ляються від обов’язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвер­дження — засвідчити це актом у присутності свідків.

Питання про відвідування навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією (наказ Міністерства охорони здоров’я України від 29.11.2002 р. № 434 та затвердженого цим нака­зом примірного “Положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкіль­ного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу”).

КОЛІЗІЇ ПРИЙОМУ ДІТЕЙ до 1-го класу

Коментарі фахівця

Володимир БОЖИНСЬКИЙ, головний спеціаліст
відділу державно-громадського управління освітою
МОН України
Щороку під час набору дітей до 1 -го класу виникає багато непорозумінь між керівництвом на­вчальних закладів і батьками малюків. Тож педагоги й рідні вступників звертаються до Міністерства освіти і науки України та до редакції із запитаннями чи скаргами. З метою врегулювання відносин між обома сторонами Міністерство підготувало Інструктивно-методичний лист*. Відповідаючи на запитання читачів, компетентний юрист коментує положення документа й окреслює правове поле, у якому мають діяти педагоги і батьки вступників до 1 -го класу.

Який порядок прийому дітей до гімназій, лі­цеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл (шкіл- інтернатів)?

В Інструктивно-методичному листі зазначено, що зарахування дітей до 1-го класу початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів певних типів, визначених частиною першою ст. 9 Закону України “Про загальну середню освіту” (зокрема ліцеїв, гім­назій, колегіумів, що фактично містять у своїй струк­турі школу І ступеня), здійснюється на безконкурс- ній основі. При цьому не має значення, чи працюють згадані вище загальноосвітні навчальні заклади за науково-педагогічними проектами. Відповідне пра­вило ґрунтується, зокрема, на абзаці другому п. 1.1 Інструкції про порядок конкурсного приймання ді­тей (учнів, вихованців) до гімназій, ліцеїв, колегіу­мів, спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів), затвер­дженої наказом МОН України від 19.06.2003 р. № 389 (далі — Інструкція).

Водночас, згідно з п. 3.1 Інструкції, прийом на кон­курсній основі (співбесіда) організовується до спеці­алізованих шкіл (шкіл-інтернатів), які, відповідно до частини першої ст. 9 Закону України “Про загальну середню освіту”, є школами (школами-інтернатами) І—III ст. з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів. Наявність чи відсутність спеціалізації загальноосвітнього навчального закладу випливає з положень його статуту і, як правило, відображена у найменуванні.

Згідно з п. 3.2 Інструкції, підчас прийому до спеціалізованого закладу заборонено здійснювати перевірку знань з математики, вмінь з читання і письма та іноземної мови. Співбесіда може містити лише такі запитання, які дають змогу пересвідчитися у достат-
ньому рівні загального розвитку дитини, її функціональній готовності до систематичного навчання та здатності до вивчення дисциплін відповідно до спеціалізації конкретного закладу (наприклад, запитання для перевірки фонематичного слуху).

Як діяти у випадку, коли під час співбесіди з дитиною в присутності її батьків (осіб, які їх замінюють) члени відповідної педагогічної комісії порушують вищевикладені вимоги й фактично здійснюють перевірку знань, наслідком чого стає заниження балу і незарахування дитини до 1 –го класу спеціалізованої школи?

Відповідно до п. 3.15-3.16 та 4.1 Інструкції результати співбесіди мають бути оформлені у вигляді протоколів відповідної комісії, які зберігаються втому самому порядку, що й протоколи державної підсумкової атестації учнів (вихованців), при цьому результати
усного випробування мають бути оголошені в той самий день. Списки вступників з виставленими балами вивішують у приміщенні навчального закладу для загального ознайомлення. Дітей, які, згідно з рейтингом, пройшли конкурс, зараховують до навчального закладу наказом директора на підставі рішення конкурсної комісії. Зарахування дітей проводиться протягом п’яти днів після оголошення результатів конкурсу.

Таким чином, враховуючи викладений вище алгоритм, батьки або особи, що їх замінюють, які не згодні з рішенням конкурсної комісії, можуть розпочати апеляційну процедуру в порядку, визначеному п.4.3 Інструкції, згідно з яким апеляцію слід подати протягом тижня після оголошення результатів конкурсу. На її розгляд відводиться три дні з моменту подання.

Водночас, з огляду на триденний термін розгляду апеляції і той факт, що Інструкцією не передбачено зупинення строків зарахування дітей до навчального закладу (п’ять днів після оголошення результатів конкурсу) на час розгляду апеляцій, можна порекомендувати подати її невідкладно, одразу після оголошення результатів конкурсу.

Крім цього, у випадку, якщо висновки апеляційної комісії не задовольняють осіб, які подали апеляцію, їм треба звернутися до відповідного органу управління освітою, що створює свою апеляційну комісію, рішення якої є остаточним (п.4.4 Інструкції).

Підсумовуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що активна позиція батьків майбутнього першокласника є практично єдиним інструментом виявлення можливих порушень під час проведення відповідного конкурсного відбору

Як діяти у випадку, коли дитині, що проживає на території, закріпленій за загальноосвітнім на - вчальним закладом, відмовлено у зарахуванні як такій, що не відповідає його вимогам?

Питання зарахування учнів до загальноосвітніх на­вчальних закладів урегульоване ст. 18 Закону України “Про загальну середню освіту”, згідно з якою зара­хування учнів до 1 -го класу проводиться за наказом директора, що видається на підставі заяви та за на­явності медичної довідки встановленого зразка.

Місцеві органи виконавчої влади або органи міс­цевого самоврядування закріплюють за загальноос­вітніми навчальними закладами відповідні території обслуговування. Отже, законодавством визначено виключний перелік документів, необхідних для за­рахування дитини до 1-го класу загальноосвітнього навчального закладу, тому до батьків адміністра­ція школи не може пред’являти жодних додаткових вимог. Дитині, яка вступає до 1-го класу школи І-ІІІ ст., що обслуговує мікрорайон, де вона проживає, не може бути відмовлено у зарахуванні.

У випадках порушення прав дитини на загальну середню освіту батьки для розв’язання спірних ситу­ацій можуть звернутися до різних інстанцій. Зокрема

до відповідних місцевих органів управління освітою (міського, районного (районного у місті), обласного рівнів), Державної інспекції навчальних закладів України, у порядку, визначеному Законом “Про звер­нення громадян”, та/або до суду в порядку, визначе­ному відповідним процесуальним законодавством (цивільного або адміністративного судочинства — залежно від конкретних обставин справи та суб’єкта, дії чи бездіяльність якого оскаржуються).

Чи є обов ’язковою вимогою при прийомі до на¬вчального закладу наявність медичної довідки?

В Інструктивно-методичному листі зазначено, що для прийому до 1 -го класу батьки або особи, які їх замінюють, надають такі документи: заяву на ім’я директора школи; копію свідоцтва про народження дитини; медичну картку встановленого зразка. Ідеться про форму первинної облікової документації №026/о “Медична карта дитини”, затверджену наказом МОЗ України від 29.05.2013 р. №435. До речі, Інструкція щодо її заповнення затверджена тим самим наказом МОЗ України.

Який порядок проведення профілактичних щеплень та яка процедура відмови від них?

Про правове регулювання цих питань ідеться у За­коні України “Про захист населення від інфекційних хвороб”. Уст. 12 Закону зазначено, що профілактичні щеплення проводять після медичного огляду особи в разі відсутності у неї медичних протипоказань. Особам, які не досягли 15-річного віку чи визнані у встановленому законом порядку недієздатними, профілактичні щеплення проводять за згодою їх­ніх об’єктивно інформованих батьків або інших за­конних представників. Якщо особа та (або) її за­конні представники відмовляються від профілактич­них щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження їхнього рішення, а в разі від­мови дати таке підтвердження — засвідчити це актом у присутності свідків.

Як діяти у випадку, коли дитині відмовлено у прийомі до школи через відсутність у неї про­філактичних щеплень ?

Відмова у прийомі до 1 -го класу або відсторонення дитини від занять у загальноосвітньому навчальному закладі через відсутність профілактичних щеплень є грубим порушенням її права на освіту.

Згідно з нормами законодавчих та підзаконних нормативно-правових актів України, що урегульо­вують правовідносини у сфері освіти, ні навчальний заклад, ні орган управління освітою не мають прав та повноважень для прийняття рішень про відмову у прийомі до навчального закладу або відсторонення дитини від занять через відсутність профілактичних щеплень.

Водночас, існує неправомірна практика відсторо­нення дітей від відвідування занять виключно через відсутність у них профілактичних щеплень за поданням головного санітарного лікаря на ім’я директора загальноосвітньої школи, яке може бути оскаржене у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі — КАС України)

Відповідно до ст. 2 КАС України, в адміністративних судах можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встанов¬лено інший порядок судового провадження.

Таким чином, необхідно звернутися до адміністративного суду відповідної адміністративно-територіальної одиниці з адміністративним позовом щодо скасування подання головного санітарного лікаря про відсторонення дитини від занять у школі з мо¬тивів відсутності у неї профілактичних щеплень, внесеного на ім’я директора загальноосвітньої школи.

В адміністративному позові треба зазначити, що це подання суперечить:

ст. 53 Конституції України, якою закріплено право кожного на освіту;

ст. 26 Загальної конвенції прав людини, прийнятої й проголошеної резолюцією № 217А (111) Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 р., ратифікованої Україною, згідно з якою кожна людина має право на освіту; освіта має бути безоплатною, загальнодоступною, відповідною здібностям кожного;

ч. 2 ст. 35 Закону України “Про освіту”, відповідно до якої держава гарантує право на отримання безоплатної повної загальної середньої освіти;

рішенню Конституційного Суду України від 4 березня 2004 р. № 5-рп/2004: “доступність освіти як конституційна гарантія реалізації права на освіту на принципах рівності, визначених ст. 24 Конституції України, означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості для реалізації цього права”.

Відповідно до ст. 2 КАС України, в адміністративних судах можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Таким чином, необхідно звернутися до адміністративного суду відповідної адміністративно-територіальної одиниці з адміністративним позовом щодо скасування подання головного санітарного лікаря про відсторонення дитини від занять у школі з мо¬тивів відсутності у неї профілактичних щеплень, внесеного на ім’я директора загальноосвітньої школи.

В адміністративному позові треба зазначити, що це подання суперечить:

ст. 53 Конституції України, якою закріплено право кожного на освіту;

ст. 26 Загальної конвенції прав людини, прийнятої й проголошеної резолюцією № 217А (111) Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 р., ратифікованої Україною, згідно з якою кожна людина має право на освіту; освіта має бути безоплатною, загальнодоступною, відповідною здібностям кожного;

ч. 2 ст. 35 Закону України “Про освіту”, відповідно до якої держава гарантує право на отримання безоплатної повної загальної середньої освіти;

рішенню Конституційного Суду України від 4 березня 2004 р. № 5-рп/2004: “доступність освіти як конституційна гарантія реалізації права на освіту на принципах рівності, визначених ст. 24 Конституції України, означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості для реалізації цього права”.

Чи існують випадки, коли відсторонення дітей від відвідування занять за поданням головного санітарного лікаря на ім’я директора загально¬освітньої школи є правомірним?

Відповідно до ст. 7 Закону України “Про захист санітарного та епідеміологічного благополуччя на¬селення”, підприємства, установи та організації зобов’язані відсторонити за поданням відповідних посадових осіб державної СЕС від роботи, навчання, відвідування дошкільних закладів осіб, які є носіями збудників інфекційних хвороб, хворих на небезпечні для оточення інфекційні хвороби, чи осіб, які пере¬бували у контакті з такими хворими.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, інфекційні хво¬роби — розлади здоров’я людей, що виникають уна¬слідок зараження живими збудниками (вірусами, бактеріями, рикетсіями, найпростішими, грибками, гельмінтами, кліщами, іншими патогенними пара¬зитами), передаються від заражених осіб здоровим і схильні до масового поширення; небезпечні інфек¬ційні хвороби — інфекційні хвороби, що характеризу¬ються важкими та (або) стійкими розладами здоров’я в окремих хворих і становлять небезпеку для їхнього життя та здоров’я; джерело збудника інфекційної хво¬роби (джерело інфекції) — людина або тварина, за¬ражені збудниками інфекційної хвороби.

Тільки за наявності вищеперелічених підстав ди¬тина може бути відсторонена від занять

Кiлькiсть переглядiв: 768

Коментарi